Medarbejdere

Kontor

Robert Bladt

Forstander

Har en uddannelse som teolog og MA i kristendom samt en del års ledererfaring i bagagen. Elsker historier, der pirrer fantasien, bevæger følelserne og inspirerer os til at reflektere over Guds store historie med os.

26 50 09 08

robert@imb.dk

Linda Storgaard West

Skolesekretær

30 80 74 32

imb@imb.dk

Helene Svinth Mathiassen

kursusansvarlig og lærer

30 80 74 32

imb@imb.dk

Heidi Empleo Broe Hansen

PR-medarbejder

30 80 74 32

pr@imb.dk

Stefan Møller Høeg

PR-medarbejder og lærer

30 80 74 32

pr@imb.dk

Anders Erbs

stedfortræder og lærer

Har en kandidatuddannelse fra Aarhus Universitet i Idræt og samfundsfag. Elsker at gå på eventyr i Guds fantastiske skaberværk – om det så er i sin egen baghave eller på Afrikas savanne. Buzzword: eventyr, komfortzone, ja-hat, bøn.

anderse@imb.dk

Lærere

Peder Kølle

Lærer

Uddannet på Aarhus Universitet og Menighedsfakultetet som cand.mag. med hovedfag i religionsvidenskab og speciale i kristendom. Brænder for at gå på opdagelse i Bibelens verden for at dele liv, tro og Jesus med andre. Elsker at være med til at sætte fri til at hvile i det, Jesus har gjort og fri til at tjene Ham.

peder@imb.dk

Helene Svinth Mathiassen

Lærer og kursusansvarlig

Har en professionsbachelor som pædagog. Underviser i fagene sjælesorg og identitet. Brænder for at se mennesker opleve, at de både må vokse, fejle og hvile hos Gud og få lov til at følges med dem i mens! Elsker brætspil, bland-selv-slik og godt selskab og gerne samtidigt!

helene@imb.dk

Nicolai Kruse Abildtrup Sørensen

Lærer

Er Cand. musicae = kandidat i musik og musikpædagogik fra Det Jyske Musikkonservatorium. Lovsangsleder i Aarhus Bykirke, elsker god kaffe og gammelt musik.

nicolai@imb.dk

Lone Gottenborg Jacobsen

Lærer

Læreruddannet med 20 års erfaring som efterskolelærer. Underviser i kreative fag som design, keramik og kreativ skrivning. Elsker at eksperimentere og kommunikere gennem det kreative sprog, så det flytter noget, og vi ser tingene på en ny måde. Brænder for at følges med andre – og Jesus især.

lone@imb.dk

Anders Erbs

Lærer og stedfortræder

Har en kandidatuddannelse fra Aarhus Universitet i Idræt og samfundsfag. Elsker at gå på eventyr i Guds fantastiske skaberværk – om det så er i sin egen baghave eller på Afrikas savanne. Buzzword: eventyr, komfortzone, ja-hat, bøn.

anderse@imb.dk

Frederik Thormann Wagner

Lærer

Uddannet bachelor i teologi på Menighedsfakultetet og læser nu kandidat i teologi på Aarhus Universitet. Underviser i troslære og etik. Brænder særligt for diakoni og elsker enhver samtale med noget på spil!

frederik@imb.dk

David Bruun Ingemansen

Lærer

Teolog og underviser i bibelfag og teologiske fag. Elsker at spille volley, læse bøger og drikke kaffe. Brænder for autentisk kristendom, ægte gudserfaring og nådige kristne fællesskaber.

 

davidi@imb.dk

Karla Lind Brixen

Lærer

Cand.mag i dansk og samfundsfag fra Københavns Universitet og har en fortid som gymnasielærer. Underviser på Børkop Højskole i emner som identitet, køn, bæredygtighed og samtidsanalyse. Brænder for at give kristne værdier levende videre. Elsker at snakke med alle slags mennesker, vinterbade og synge sange fra højskolesangbogen.

karla@imb.dk

Stefan Møller Høeg

Lærer og PR-medarbejder

Uddannet kandidat i Idræt og Biologi fra Aarhus Universitet. Underviser i Outdoor-værkstedet. Elsker at befinde sig i storslået natur, mærke kroppen gennem sport og leg, og nyder allerhelst at gøre det i selskabet af gode mennesker

stefan@imb.dk

Helle Viftrup Kristensen

Kursusleder

Uddannet lærer og coach. Er nysgerrig af natur, optaget af indtryk og udtryk, fascineres af alt det, vi kan erfare om Gud, os selv og verden i et kreativt rum.

hellev@imb.dk

Dina Christiansen

Timelærer

dina@imb.dk

Køkken & Drift

Merete Dyhr Pedersen

Køkkenleder

92 44 94 98

merete@imb.dk

Inger Lise Kristensen

Kok

92 44 94 98

ingerlise@imb.dk

Bodil Hauge

Ernæringsassistent

bodil@imb.dk

Laila Vig Hansen

Ernæringsassistent

laila@imb.dk

David Viktor Møller Madsen

Køkken- og pedelmedhjælper

davidm@imb.dk

Morten Højlund Wibe

Pedel

27 34 44 84

morten@imb.dk

Tilmeld dig vores nyhedsmail

Vil du gerne høre mere om Børkop Højskole og vores elevers hverdag? Så modtag vores nyhedsmail. Vi kommer ikke til at spamme dig – det lover vi.